גמילה מקנאביס: על היחס של החברה לשימוש בקנאביס ועל הסיכוי להיגמל

שימוש בקנאביס הוא תופעה שכיחה מאוד. קשה מאוד למצוא אנשים שאינם מעשנים ורבים מאוד מעשנים באופן קבוע, באירועים חברתיים ובביתם. שכיחות השימוש בקנאביס קשורה בכך שקל מאוד להשיג קנאביס (למרות שמבחינה חוקית מכירתו שלא לצרכים רפואיים אסורה), ולכך שהשיח הציבורי בכל הנוגע לשימוש בקנאביס הוא בסך הכל חיובי, שלא לומר, מעודד את השימוש בקנאביס ותורם לתדמיתו הידידותית.

הקנאביס, בשונה מסמים אחרים, נחשב לסם לא ממכר ונטול השפעות היוצרות נזק לטווח ארוך. תפיסות אלה, יחד עם הקמפיין ההולך וצובר תאוצה ללגליזציה של קנאביס ותוצריו המגובה במחקרים, בעידוד של גורמי רפואה, נבחרי ציבור ואמצעי התקשורת, תורמות להתגברות תופעת ההתמכרות לקנאביס ולצורך בתחילת תהליך גמילה מקנאביס.

רגע לפני הגמילה מקנאביס: בואו נדבר על התמכרות

הנפגעים העיקריים מהשיח הלא אחראי על הימוש בקנאביס הם כמובן האנשים שמתמכרים לקנאביס ויחד איתם, נפגעים גם בני המשפחה שלהם וקרוביהם.

אנשים שמתמכרים לקנאביס הם במקרים רבים אנשים שעד להתמכרות חיו חיים נורמטיביים, עבדו, ניהלו מערכות יחסים, וההתמכרות לקנאביס שיבשה את חייהם וגנבה מהם חלק אחר חלק. ההתמכרות, שמתפתחת מתוך תלות פוגעת בכל תחומי החיים: בבריאות הפיזית והנפשית, במצב הכלכלי ובקריירה, במערכות היחסים עם הקרובים ביותר ולמעשה בכל מרכיבי התפקוד היומיומי בחייו של אדם.

הפגיעות הללו בכל תחומי החיים מובילות למצב נפשי לא פשוט ויכולות לגרום לדיכאון ולחרדה, לבידוד חברתי ואף למצבים פסיכוטיים. כדי להשיב לאדם שסובל מהתמכרות את חייו בחזרה יש לעבור דרך האפשרות לגמילה מקנאביס. הגמילה, עליה נרחיב בהמשך מלמדת את המטופל להכיר את הדפוסים שגרמו להתמכרות, לשנות אותם ובכך להשיג ריפוי מההתמכרות.

כדאי לקרוא: צריכת קנאביס בקרב בני- נוער

גמילה מקנאביס: כך תדע אם אתה מכור

אתה מרגיש שהחיים שלך סובבים סביב העישון? שהצורך לעשן תמיד ינצח בסדר העדיפויות כל פעילות אחרת? אתה חש שהעישון הוא רשת הביטחון שלך ושבלעדיו לא תסתדר? אם אחד או יותר מהמשפטים הללו רלוונטיים לגביך מומלץ לפנות לייעוץ אצל איש מקצוע שיוכל ללוות אותך ולעזור לך לעזור לעצמך.

לסיכום: גמילה מקנאביס – זה אפשרי

היחס לקנאביס הוא יחס מטעה. קנאביס עשוי להיות סם ממכר שההתמכרות אליו פוגעת בכל תחומי החיים – במשפחה, בקריירה, במצב הכלכלי ובבריאות הפיזית והנפשית. אם אתה חש שאתה תלוי בסם, שאין לך יכולת לחיות בלעדיו ושהצורך לעשן גובר על כל צורך אחר, מומלץ לך לחשוב על גמילה מקנאביס ולהשיב לעצמך את חייך.