הזרקות תוך עיניות של אווסטין כנגד מחלות רשתית – מה שצריך לדעת

כאשר אדם סובל ממצבים כמו מחלות רשתית שונות אשר גורמות בין היתר לפגיעה חדה מאוד בראייה – ניתן לבצע טיפול על ידי ביצוע הזרקות תוך עיניות של אווסטין. אז מהי בעצם הזרקה תוך עינית של אווסטין, כיצד הדבר עובד ובמה היא תורמת בהתמודדות כנגד מחלות הרשתית? על כך ועוד החלטנו להרחיב לכם במהלך כתבה זו.

במה הטיפול יכול לסייע?

טיפול מסוג הזרקות תוך עיניות של אווסטין יכול לעצור הידרדרות בחדות הראייה ולעיתים אפילו לשפר את יכולת הראייה בקרב אלו הסובלים ממחלות הרשתית השונות. למעשה, במקרים של מחלות כמו ניוון מרכז הראיה של הגיל המבוגר, סוכרת, בצקת במרכז הראיה ועוד הזרקות תוך עיניות יכולות להיות לטיפול יעיל למדי. למעשה, אותן הזרקות ניתנות גם במקרים כמו דימום בזגוגית שבחלל העין, כאשר אותו טיפול בעצם עשוי לעצור את הירידה ביכולת הראיה בכ-90% מהמטופלים אשר מקבלים אותו.

הזרקה תוך עינית – מה זה?

הזרקה תוך עינית היא בעצם טיפול שבמסגרתו מבצעים החדרה של תרופה לחלל העין על ידי עריכת שימוש במזרק או מחט, כאשר המטרה העיקרית שמאחורי טיפול זה היא לטפל באזור הרשתית על ידי שימוש בריכוז גבוה יחסית של תרופה. פעולה זו נחשבת שכיחה למדי ובדרך כלל מבצעים אותה במתכונת של מרפאת עיניים, כאשר אותו תהליך מבוצע בהרדמה מקומית של כל אזור ההזרקה, בדרך כלל על ידי השימוש בטיפות אלחוש. לפני שמבצעים את ההזרקה המדוברת, יש לנקות את האזור בה היא תתבצע על ידי חומר חיטוי על בסיס יוד. כמו כן, כדאי להדגיש כי ייתכן שזריקה תוך עינית תביא איתה תחושת אי נוחות קלה, אם כי פעולה זו בדרך כלל אינה מביאה איתה תופעות לוואי גופניות.

כדאי גם לקרוא:

בדיקת פונדוס עיניים giladrabina.com – מלבד הרשתית, בדיקה זו מאפשרת להסתכל על הדיסק האופטי (נקודת חיבור העצב האופטי – אשר מוליך את המידע שנקלט אל המוח), ועל כלי הדם של העין.

אווסטין – מה זה?

אווסטין זו סוג תרופה המכילה נוגדן להורמון הנקרא Vascular Endothelial Growth Factor או בראשי תיבות – VEGF. אותו הורמון הוא זה האחראי הבלעדי על צמיחתם של כלי דם חדשים באיברים השונים הנמצאים בגוף האדם, איברים כדוגמת העיניים. עם זאת, כלי דם אלו בדרך כלל אינם יהיו תקינים, דבר שעלול להביא לנזק רב עבור האיברים בהם אותם כלי דם צומחים. למעשה, הנוגדן שנמצא בתרופת האווסטין נקשר אל אותו הורמון, כאשר הוא מעכב את פעולתו ובעצם מונע את צמיחתם של כלי הדם החדשים.

לסיכום

הזרקות תוך עיניות הן טיפול מומלץ לכל הדעות כאשר מדובר על מחלות רשתית. אולם, כאשר מדובר על הורמון ה-VEGF שמביא לצמיחה של כלי דם חדשים שעלולים לפגוע באיברים – אחד הטיפולים הטובים ביותר שניתן לערוך הוא השימוש בהזרקות תוך עיניות של אווסטין.