גמילה מסמים ואלכוהול וטיפול תרופתי נוגד דיכאון

עבור חלק מהאנשים, לתרופות נוגדות דיכאון יש תפקיד בסיוע למי שחווים תסמיני גמילה מסמים ואלכוהול. טיפול SSRI יכול לעזור להפחית את חומרת תסמיני הגמילה מסמים ואלכוהול, אבל האם כל גורם רפואי וגורם טיפולי ימליצו על טיפול תרופתי במהלך גמילה מסמים ואלכוהול? בואו נברר ביחד.

קיים מחקר אמנם יחסית מוגבל בנושא זה, אך העדויות הזמינות מצביעות על כך שטיפולי SSRI עשויים להועיל בהפחתת חומרת התסמינים במהלך גמילה מסמים ואלכוהול. באופן כללי, ישנם יתרונות רבים לטיפול ב-SSRI בכל הנוגע לגמילה מסמים ואלכוהול, כגון הפחתת תסמיני דיכאון, חרדה, אימפולסיביות, עוינות ונדודי שינה. יחד עם זאת, חלק מהגורמים הרפואיים ימליצו על טיפול SSRI וחלק מהרופאים לא ימליצו. תלוי בנסיבות, בחומרת ההתמכרות, בסוג הגמילה, במשך תקופת השימוש בסמים, תלוי במטופל, בסוג התרופות שהוא לוקח במקביל, תלוי בתחלואות הנוספות שהמטופל יכול ללקות בהן ועוד.

הקשר בין טיפול SSRI נוגד דיכאון לבין גמילה מסמים ואלכוהול

באופן כללי, לעיתים יהיה כדאי להתחיל טיפול ב-SSRI למי שנגמל מסמים ואלכוהול מאחר שהוא עשוי להפחית את חומרת תסמיני הגמילה בתקופה זו. עם זאת, אם אינך חווה כעת סימפטומים של דיכאון או חרדה שיובילו לצורך בטיפול תרופתי, אולי כדאי שתחשוב על זה פעמיים. אם אין צורך "לדחוף" כדורים מיותרים לגוף, בהחלט יהיה עדיף להימנע מכך.

SSRIs הם תרופות נוגדות דיכאון המכילות מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין סלקטיביים. תרופות נוגדות דיכאון משמשות לטיפול במגוון רחב של מצבים, מדיכאון קל ועד דיכאון מז'ורי, חרדות, בחילות, דיכאון חולף וכרוני, סחרחורות, חוסר יכולת להתרכז ועוד. ונחשו מה? תסמינים אלו מאוד דומים לתסמינים של גמילה מסמים ואלכוהול.

הקשר לא אחיד עבור כל המטופלים

הקשר בין תרופות נוגדות דיכאון לגמילה מסמים ואלכוהול אינו אחיד עבור כלל המטופלים. יש צורך להכיר את כל הנסיבות האישיות של המטופל, בכדי לדעת אם מומלץ להצמיד לו טיפול SSRI במהלך גמילה מסמים ואלכוהול.

כדאי גם לקרוא:
טיפול בהתמכרויות, סיוע וליווי לבני משפחת המטופל

אם אתם צריכים מידע נוסף בנוגע לטיפול נוגד דיכאון במהלך גמילה מסמים ואלכוהול, יהיה מומלץ כעת לפנות לגורם המטפל או הרפואי המתאים. אמנם מידע ברשת עשוי להיות מעניין, אבל הוא לעולם אינו מקיף כמו המידע שתקבלו מהרופא שלכם. כמו כן, תוכלו גם לנסות לקבל סיוע מאת מכון גמילה מסמים ואלכוהול. תמצאו במכונים את תוכניות הטיפול הנכונות, את הצוותים המקצועיים וכל מה שצריך כדי לפתוח דף חדש בחייכם.