התאמת תאורה לגינה פרטית

שינויים מרחיקי לכת בתחומים רבים ומגוונים הפכו את פני עולם העיצוב ויצרו תקדימים שספק אם היו מתאפשרים כמה עשורים לפני כן. תמורות מרחיקות לכת בתחומי עיצוב הפנים והחוץ השונים, המצאות ופיתוחים טכנולוגיים שלא ניתן היה להאמין שאפשר לייצר מערכות משוכללות כאלה, טכנולוגיות חכמות ופתרונות הנדסיים המשרתים תחומים מגוונים ושונים.

מבחינות אחרות – חופש מחשבתי שלא היה קיים לפני כן, פותח אפשרויות רבות ומגוונות בתחומי עיצוב שונים, סגנונות המגיעים מקצוות תרבותיים ודמוגרפיים מגוונים, שימוש בחומרי גלם שלא היו פופולאריים עד כה, ורובם בכלל לא היו קיימים כאפשרות לשילוב בעיצוב הבית או הגינה.

אחד התחומים שקיבל במה וחשיבות שלא הייתה קודם לכן, הוא ענף עיצוב גנים ונוף, ההולך ומתפתח מדי יום ביומו וניכר כי הכיוון הכללי הוא של המשך צמיחה בקצב גבוה. עיצוב גינות הינו אחד התחומים היותר חמים, ומגוון עצום של המצאות הופך אותו לעשיר יותר ויותר. ניתן לראות התפתחות מדהימה, בעיקר בתחום תאורת גן המציעה לאוהבי הירוק ושוחרי החידושים הצעות מפתות.

תאורת גן יכולה לשנות כליל את מראה הגינה, אולם לא רק המראה הוא זה שמקבל את הדגש. תאורת גן ממגוון סוגים מאפשרת חסכון של אלפי שקלים מדי שנה, תוך שהיא משתלבת היטב בסגנון הייחודי של עיצוב הגינה, כפי שזה הוכתב על ידי יש מקצוע. בחירה נכונה של תאורה לגן אינה שונה מבחירה של תאורת בית מהאספקט העיצובי, אולם היא מצריכה התחשבות באילוצים טכניים והנדסיים שונים כאלה ואחרים, בעת שילוב תאורה ייחודית לגן.

שיקולים כגון שעות הפעלה וחסינות למים, מיקומים מתאימים לסוג הצמחים ותכנון שעות השקיה בהתאם לצרכים המשתנים של כל צמח, חוזק התאורה ועוצמת האור של סוגי גופי תאורה שונים ועוד – הינם שיקולים אלמנטאריים בבחירת תאורת גן, מעט שונה מבחירה של תאורת בית על האספקטים השונים המתבקשים ממנה.

אחד החידושים העיקריים והמצאה שעושה שמות בתחום עיצוב גן ונוף הינו מנורות לד חסכוניות בחשמל. נורות הלד צורכות חשמל במידה אפסית מחד ומאידך – פולטים אור רך ונעים המשרה תחושת קסם, כך שבעלי הגינה נהנים מתאורה מרשימה מצד אחד ומחסכון כלכלי משמעותי מצד שני. חשוב להתייעץ עם בעל מקצוע בעת בחירת תאורה שכן בדיוק כמו תאורת בית – שיקולים משמעותיים, טכניים ומקצועיים – נכנסים להחלטה על סוג תאורה המתאים ביותר לכל חלל, פנימי או חיצוני, תהא זו תאורת בית או תאורה המותאמת לגינה פרטית בסגנון מסוים.